Starostlivosť o chrup psa

 

Domáca starostlivosť o chrup Vášho psa

Čo sa stane, ak si prestaneme umývať zuby? Dokonca aj keby sme jedli iba tvrdú potravu, ako väčšina psov, problémy s chrupom by začali veľmi skoro. Preto by ste mali čistiť zuby vášho miláčka aspoň 2 x týždenne, najlepšie však každý deň.

Nie je to až také zložité ako si myslíte! Čistenie zubov kefkou odstraňuje nahromadený bakteriálny povlak (plak) z povrchu zubov. U psov, na rozdiel od ľudí plak zriedka spôsobuje zubný kaz, ale zato veľmi často spôsobuje ochorenia periodoncia (závesného aparátu zubov, ďasien a kosti). Ak sa tieto ochorenia včas neliečia, spôsobujú bolestivosť a postupne, podobne ako u ľudí - stratu zubov.

 

Čo je to plak, ako vzniká a prečo ho treba odstraňovať?

V ústnej dutine a teda aj na povrchu zubov každého zvieraťa aj človeka žije množstvo baktérii, ktoré na nich vytvárajú slizovitý povlak – zubný plak. Pokiaľ tento sliz nie je odstraňovaný, baktérie postupne produktami svojej látkovej výmeny poškodzujú sklovinu zuba. Povrch skloviny sa tak stáva drsným. To sú práve tie miesta, kde v priebehu niekoľkých mesiacov začína ukladanie minerálnych substancií zo slín do plaku a vzniká tzv. zubný kameň. Kameň samotný by pre chrup nebol taký nebezpečný, ale vo svojich póroch vytvára veľmi vhodné prostredie pre množenie choroboplodných zárodkov spôsobujúcich zápaly ďasien, zubný kaz a zápaly kosti.

 

Prečo niektorí psi majú zubný kameň, iní nie?

Ukazuje sa, že podobne ako u ľudí, dôležitú úlohu tu hrá genetika (anatomické usporiadanie ústnej dutiny, zloženie slín, stav imunity). Dôležité sú aj ostatné faktory – diéta, žuvacie pomôcky, celkový zdravotný stav.

 

Môže byť domáca starostlivosť o chrup riziková?

Áno, pri nesprávnej aplikácii môže byť nebezpečná ako pre zviera, tak pre majiteľa. Domáca starostlivosť zahŕňa dennú kontrolu plaku, ktorá by mala smerovať k dodržiavaniu ústnej hygieny a prevencii vzniku ochorení zubov a ďasien. Nedokáže však odstrániť zubný kameň, vyčistiť periodontálne vačky, ani zhojiť zubný kaz. Domáca starostlivosť by mala nasledovať až po odbornom vyšetrení a ošetrení chrupu vášho zvieraťa veterinárnym lekárom. V žiadnom prípade neaplikujte bez predchádzajúcej konzultácie s veterinárom žiadne liečivé prostriedky do ústnej dutiny!

 

Ako správne čistiť zuby?

               

Krok 1: Zaobstarať si správnu zubnú kefku pre vášho psa. Ušetrite svoj čas a peniaze a nekupujte zubné kefky určené pre ľudí – nemajú vhodný tvar a sú príliš tvrdé. Ideálna zubná kefka pre psíka má dlhú rukoväť, lomenú hlavu pre lepší prístup do papule a extra jemné dlhé štetiny. Ďalšou možnosťou sú kefky, ktoré sa nasadzujú na koniec vášho prsta.

Krok 2: Výber vhodnej zubnej pasty pre psa. Veľmi vhodné sú psie pasty obsahujúce enzýmy, ktoré napomáhajú odstraňovať plak. Vyvarujte sa používaniu pást určených pre ľudí! Tieto pasty obsahujú bieliace chemikálie, detergenty a penia. Zviera ich však na roziel od ľudí nevypľúva, ale zhltne a môže mať následne tráviace ťažkosti, prípadne až otravu. Pastu nanášajte radšej medzi štetiny kefky ako keby ste ju mali naniesť na ich povrch. Takto skôr dosiahnete jej rovnomerné rozotretie po celom chrupe zvieraťa. Moderné zubné pasty pre zvieratá sú zdravotne neškodné, majú pre zviera atraktívnu príchuť (napr. kuraciu) a pri prehltnutí nedráždia zažívací systém. Často obsahujú zdraviu prospešné vitamíny a minerálne látky. Ak sa neviete rozhodnúť, požiadajte o radu vášho veterinárneho lekára.

Krok 3: Kefku s pastou je potrebné dostať do úst psa a očistiť všetky zuby. Väčšina zvierat čistenie znáša dobre, keď procedúru vykonávate nenásilne. Ak začnete psíka navykať na ústnu hygienu už ako šteňa, ide to veĺmi ľahko. Ale aj staršie psi si rýchlo navyknú, keď zistia, že čistenie nie je pre nich ničím nepríjemným ani bolestivým. Ak budete čistenie vykonávať necitlivo, zviera si spojí bolestivé pocity s procesom čistenia a bude potom veľmi ťažké docieliť jeho ďalšiu ochotu spolupracovať. Začnite s navykaním postupne, používajte spočiatku kus handričky alebo gázy obtočený okolo prsta a otierajte ním zuby dopredu a dozadu tak, ako by ste to robili kefkou. Ak to budete opakovať 1 alebo 2 krát denne počas 2 týždňov, vaše zviera si na túto procedúru určite zvykne. Chce to len trochu trpezlivosti. Potom vymente handričku za zubnú kefku, spočiatku ešte bez pasty. Keď si zviera navykne na kefku, začnite používať psiu zubnú pastu. Nebojte sa dať vášmu psovi predtým ochutnať kúsok pasty!

Štetiny zubnej kefky priložte na miesto, kde zub prechádza do ďasna (bázu zuba) asi pod 45° uhlom a vykonávajte krúživé pohyby. Jemným tlakom na hlavu kefky čistite bázu zuba ako aj priestory medzi zubami. Vykonajte asi 10 pohybov dopredu a dozadu na jednom mieste, potom premiestnite kefku na nové miesto. Jedným pohybom čistite naraz asi 3 až 4 zuby. Najviac pozornosti venujte vonkajšej strane horných zubov.

 

Chrup psa čistite minimálne 2 x týždenne, optimálne však denne, po poslednom kŕmení.

Pravidelná domáca starostlivosť o chrup napomáha výrazne znížiť ochorenia zubov, periodoncia a znižuje ukladanie zubného kameňa. Zabraňuje nepríjemnemu zápachu z ústnej dutiny a vzniku potenciálnych ochorení obličiek a srdcovo-cievneho systému (v dôsledku prestupu infekcie cez krvný obeh z koreňov zubov). Čistenie sa časom stane pre vás i vášho psa hrou a  zábavou!

 

Ďaľšie možnosti prevencie a kontroly tvorby plaku.

Všetky nasledovné možnosti slúžia len na doplnkové čistenie chrupu. Žiadna z nich, ani ich kombinácie nenahradia čistenie chrupu psa kefkou a pastou!

 • a) Žuvacie hračky:
  Mnohé žuvacie hračky a pochúťky naozaj pomáhajú mechanicky odstraňovať zubný povlak, ale mnohé môžu aj spôsobiť zlomenie zubov. Nebezpečné sú napríklad čerstvé a sušené kosti a paznechty. Obľúbené tenisové loptičky môžu byť pre chrup tiež veľmi nebezpečné – jednak nylonové vlákna na povrchu loptičky majú samy o sebe značný brúsny účinok na sklovinu a naviac pri hre sa na vlhký povrch loptičky nalepí hlina a piesok. Potom je účinok žuvania tenisovej loptičky porovnateľný so žuvaním brúsneho papiera!
 • b) Žuvacie prostriedky:
  Patria sem sušené bravčové uši a pásiky kože. Mnohí psi ich milujú, ale nepreceňujte ich čistiaci efekt. Taktiež pozorujte, či nespôsobujú u vášho psa tráviace problémy.
 • c) Pochúťky
  Existujú špeciálne pochúťky určené na mechanické čistenie chrupu pri žuvaní. Sú gumovitej konzistencie, takže pri hryzení nepraskajú, ale sa „napichnú „ na zub a tak ho otierajú. Sú vhodným doplnkom čistenia chrupu kefkou a  pastou, ale nie jeho náhradou!
 • d) Diéty
  Niektorí výrobcovia priemyselných krmív upravujú ich zloženie a štruktúru tak, aby pri hryzení otierali povrch zubov a tak redukovali množstvo a tvorbu plaku. Opäť len samotné skrmovanie aj takéhoto špeciálneho krmiva nie je postačujúce v prevencii ochorení ústnej dutiny psa.

 

Na záver: Akokoľvek svedomito vykonávate domácu starostlivosť o chrup vášho psa, je potrebné neustále kontrolovať jeho zdravotný stav. Neprítomnosť zubného kameňa nevylučuje periodontálne ochorenie vyžadujúce odbornú liečbu!

 

Čistenie chrupu ultrazvukom

     V našej veterinárnej ambulancii využívame na čistenie zubov moderný piezoelektrický, vodou chladený ultrazvukový prístroj ART – P 3, s funkciou TURBO/ Scaling PERIO. Dokážeme pomocou neho dokonale odstrániť jednak zatvrdnutý zubný plak, ako aj zubný kameň. Zákrok sa vykonáva v celkovej ataralgézii, aby bol pre zviera, čo najmenej traumatizujúci. Vzhľadom na výborné výsledky po takomto zákroku, je tento, pre nás bežný ambulantný výkon, čoraz viac ubľúbený a vyžadovaný. Celková cena ultrazvukového čistenia chrupu, vrátane použitých anestetík, je u nás (podľa veľkosti psíka) do 30 €.

 

Dôsledok zanedbanej starostlivosti o chrup – extrakcia 14 zubov kvôli ťažkému periodontálnemu ochoreniu u 6-ročného psa:

 Vlani, podobný prípad u nášho pacienta plemena Yorkshire, viedol takmer k exitu následkom celkovej septikémie. Pomerne vážny zdravotný stav sa podarilo zvládnuť len vďaka urgentnej vnútrožilovej liečbe a niekoľkodňovej hospitalizácii.